معرفی وبلاگ
این وبلاگ در مورد دروس ریاضی بوده و آماده دریافت نظرات و پیشنهادات از کلیه اقشار بخصوص فرهنگیان محترم و دانش آموزان عزیز می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك علمي
لينك دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 16247
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب

روش مطالعه درس رياضي

(الف) چگونه مي توان كتب درسي رياضي را به طور عمقي مطالعه كرد؟
(ب) چگونه مي توان در تست زدن موفق شد؟ آيا واقعاً راه ميانبري - همانگونه كه بسياري از موسسات كنكور ادعا مي كنند - وجود دارد؟

به هر يك از دو سوال بالا به شيوه ترتيبي و البته به صورت كاملا خلاصه پاسخ مي دهم

پاسخ سوال (الف):

1- براي خودتان برنامه هفتگي داشته باشيد به گونه اي كه اگر كسي از شما پرسيد مثلاً روز دوشنبه ساعت 10 صبح يا پنجشنبه ساعت 5 بعد از ظهر قرار است چه كنيد، براي آن پاسخ دقيقي داشته باشيد. برنامه شما بايد كاملا متعادل و به دور از هر گونه افراط و تفريط باشد. يك نوجوان دانش آموز و يا يك جوان دانشجو براي پيشرفت خود، غير از فعاليتهاي عميق علمي متناسب با رشته خود، احتياج به استراحت و خواب مناسب (حداقل 7 ساعت)، ورزش، ديدار دوستان و آشنايان، شركت در فعاليتهاي عبادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي، ديدن برنامه هاي تلوزيوني، مطالعات غير درسي مانند مطالعه روزنامه ها، مجلات، رمان و ... دارد. برنامه را به گونه اي طراحي كنيد كه اولا همه فعاليتهاي لازم (حتي خواب و بيداري و غذا خوردن) شما را پوشش دهد و ثانيا شما را خسته نكند. توجه كنيد كه همه روشهاي مطالعه كه بعد از اين توضيح خواهيم داد، بايد تحت همين برنامه سازماندهي شود.

2- متن درس را مانند كسي بخوانيد كه مي خواهد آنرا تدريس كند. حال ببينيم يك معلم خوب قبل از تدريس چه مي كند: او با استفاده از تجربيات قبلي خود، ابتدا درس را كاملا و به طور عميق مطالعه و سپس از مطالب آن خلاصه برداري مي كند. به مطالب و تمرينات كتاب بسنده نمي كند و به وسيله كتب معتبر ، مطالب و مسائل جديد و جالبي به طرح درس خود مي افزايد. گاهي هم براي اينكه بهتر و راحت تر تدريس كند، جداولي تهيه مي كند و يا وسايلي با دست خود مي سازد.

بنابر اين «اگر مي خواهيد خوب بخوانيد، همانند يك معلم بخوانيد.» اگر برايتان امكان دارد درس را براي ديگري تدريس كنيد و به او اجازه دهيد از شما سوالاتي درباره همان درس بپرسد. اگر چنين امكاني برايتان نيست، بعد از مطالعه و خلاصه برداري، كتاب را كنار بگذاريد و همانند يك معلم همان درس را براي خودتان تدريس كنيد. دقت كنيد كه ميزان مهارت شما در تدريس يك درس معمولا برابر است با ميزان فهم مطالب آن درس توسط شما.

3- خودتان را به فكر كردن روي مساله هاي رياضي عادت دهيد. توجه كنيد كه بسياري از مسائل خوب به راحتي حل نمي شوند بنابر اين اگر در حل هر مساله اي موفق نشديد، نااميد نشويد. براي حل مسائل تلاش كنيد هر چند اگر ساعتها و روزها وقت شما را بگيرد. از وقتهاي اضافي (هنگام پياده روي - ايستادن در صفهاي مختلف اتوبوس، خريد نان و ...) براي حل مسائل و فكر كردن روي آنها استفاده كنيد. روي مسائل كتابهاي درسي خود خوب فكر كنيد و براي حل آنها وقت بگذاريد اما به آنها اكتفا نكنيد. هميشه يك مساله جديد براي حل در ذهنتان داشته و به دنبال مسائل جديد باشيد. از هيچ مساله اي نترسيد. از مسائل مربوط به المپيادهاي سالهاي گذشته كشوري و بين المللي اطلاع داشته باشيد و اگر فرصت كرديد راه حل آنها را نيز پيدا كنيد. در كل سعي كنيد دايرة المعارف مسائل رياضي ذهنتان را -يعني مجموعه مسائلي كه ديده ايد نه مسائلي كه حل كرده ايد- دائماً توسعه دهيد. اگر چند ماه خودتان را به اين كارها عادت دهيد، مسائل كتابهاي درسي - و نتيجتاً تستهاي كنكور- برايتان كاملا پيش پا افتاده خواهد شد. به اميد خدا در همين تايپيك به بعضي از كتابهاي معتبر مساله نيز اشاره خواهد شد.

4- مسائل جديد طراحي كنيد. متن بعضي از مسائل كتاب را (بعد از حل آنها) به گونه اي مناسب تغيير دهيد و سپس آنرا حل كنيد. مثلا صورت و مخرج مساله را با هم عوض كنيد، مثبها را منفي و منفي ها را مثبت كنيد، اعداد را تغيير دهيد، به مساله يك راديكال اضافه يا كم كنيد، اگر مساله اي با يك فرض به شما داده شده است فرض را برداريد و بررسي كنيد كه آيا مساله بدون آن فرض نيز درست يا نه، اگر درست است آنرا بدون آن فرض حل كنيد و اگر درست نيست براي آن، مثال نقض ارائه كنيد. بررسي كنيد كه آيا عكس مسائلي كه به صورت شرطي داده شده اند درست است يا نه و ...

5- روي بعضي از مسائل، گروهي كار كنيد. مي توانيد چند مساله (از كتاب يا خارج آن) انتخاب و بين خود تقسيم و در فرصتي كه معين مي كنيد روي آنها كار كنيد و سپس راه حلها را با يكديگر بررسي نماييد و اگر توانستيد راه حل اين مسائل را با معلمين خود نيز در ميان بگذاريد.


X