معرفی وبلاگ
این وبلاگ در مورد دروس ریاضی بوده و آماده دریافت نظرات و پیشنهادات از کلیه اقشار بخصوص فرهنگیان محترم و دانش آموزان عزیز می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك علمي
لينك دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 16259
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب

 

درخصوص افت تحصيلي در مدارس كشورمان با توكل بر خدا تحقيقات فراواني از دانش آموزان، دبيران، والدين و كتب مربوطه انجام گرديد كه نكات هشداردهنده اي دربردارد. اميد است مسئولين وزارت آموزش و پرورش باتوجه به اين مسائل گام هاي مؤثري را در كاهش افت تحصيلي بردارند.
    عوامل مربوط به دانش آموز:
    عدم وجود انگيزه تحصيلي در دانش آموز: شايد به جرئت بتوان گفت مهمترين عاملي كه مي تواند در نظام آموزشي ما اختلال ايجاد كند اين است كه دانش آموزان نمي دانند چرا و باچه هدفي بايد مدرسه بروند كه اين موضوع به عدم اطمينان دانش آموزان نسبت به آينده شغلي آنها مربوط مي شود. ترس از قبول نشدن در امتحانات، عدم استفاده از برنامه غذايي مناسب در روستاها و حاشيه شهرها به علت فقر مالي در خانواده و فقدان برادر و خواهر تحصيل كرده، ارتباط دانش آموزان با افراد شكست خورده تحصيلي خارج از مدرسه كه به نوعي او را ترغيب به ترك تحصيل مي كنند.
    عدم ارتباط عاطفي دانش آموز با دبير خود كه گاهي مجبور است در برابر روش غلط تدريس دبيرش سكوت كند، عدم تشويق دانش آموز از سوي مدرسه حتي به صورت جزئي كه اين امر درمورد دانش آموزاني كه از اعتماد به نفس، تشويق دروني نيز بي بهره اند، آثار زيان باري بيشتري دارد.
    عوامل مربوط به خانواده:
    عدم توجه خانواده به وضعيت تحصيلي دانش آموز كه اين امر به علت مشغله زياد پدر بيشتر مي شود.
    تلقين كلماتي از سوي اولياء دانش آموز مثل اين جملات كه در آينده كاره اي نمي شوي كه اين امر در سرخوردگي دانش آموز تأثير زيادي مي گذارد.
    -تحميل اجباري يك رشته خاص به دانش آموز از سوي خانواده هاي تحصيل كرده و وسواس و حساسيت به آن رشته كه موردعلاقه يا استعداد دانش آموز نيست كه باعث افت تحصيلي او در سال هاي بعدي دبيرستان يا هنرستان مي شود. عدم داشتن اطلاعات روان شناسي اعضاي خانواده درخصوص تربيت صحيح فرزندان، مسائل اعتياد، طلاق و در آخر اين كه تعداد زياد فرزند، فقر مالي يا ثروت زياد در خانواده، عدم حضور چندماهه يا چندساله پدر به علت اشتغال در خارج از كشور و گاهي اشتغال همزمان مادر به همراه پدر در خانواده هاي كارمندي باعث عدم توجه كافي به وضع درسي دانش آموز مي شود.
 عوامل مربوط به نظام آموزشي آموزش و پرورش
    تغييرات متوالي كتاب هاي درسي كه يك نوع آشفتگي روحي در دانش آموز ايجاد مي كند و در كنار آن وجود مطالب خشك و بي روح بعضي از كتاب ها كه گاهي هضم آن را توسط دانش آموز بسيار سخت مي كند.
    تأكيد زياد نظام آموزشي بر حفظيات و بي توجهي به خلاقيت در كتاب هاي درسي، عدم آشنايي بعضي از دبيران با اصول روانشناسي كودك و نوجوان كه گاهي باعث برخورد نامناسب و سرخوردگي دانش آموز مي شود.
    بي توجهي بعضي از دبيران 2 يا 3شغله به تدريس مناسب در كلاس، عدم وجود تعداد زياد دبيران باتجربه و با تحصيلات عالي در مناطق محروم شهرها و روستاهاي كشور كه اين موضوع در تشديد افت تحصيلي تأثير زياد مي گذارد.
    در كنار آن اشتغال دبيران مجرب در مناطق مرفه شهرها يك نوع تشديد طبقاتي در زمينه تحصيلي ايجاد مي كند.
    وجود شيوه معلم محوري (سخنراني) به عنوان روش مرسوم و قديمي در مقام آموزشي، عدم شكوفايي استعدادها را به دنبال دارد و در كنار آن نبود امكانات سمعي و بصري در مدارس اين مشكل را حادتر مي كند.
    عوامل مربوط به جامعه:
    در سال هاي اخير ورود انواع رسانه هاي مجاز يا غيرمجاز و سايت هاي اينترنتي كه دانش آموزان را به خود جذب مي كند و وجود گيم نت ها، ويدئو كلوپ ها، ماهواره، بي ارزش شدن درس و اين كه پول و ثروت بهترين راه بري محسوب شود، اثر مخربي در دانش آموز گذاشته است.
    نكاتي كه افت تحصيلي را كاهش يا برطرف مي كند:
    تأكيد بر انتخاب مديران و معاونان باتجربه از سوي رؤساي ادارات آموزش و پرورش و تأكيد بر اصل شايسته محوري در انتخاب كادر اجرايي مدرسه، از اتلاف سرمايه هاي آموزش وپرورش جلوگيري مي كند.
    -تشويق دانش آموزان توسط دبيران اثر زيادي در آنها مي گذارد، گاهي يك كلمه تشويقي يا درج يك نمره خوب اثر خارق العاده اي در دانش آموز مي گذارد.
    استفاده بيشتر از افراد باتجربه و متخصص در رده هاي بالا تا پايين وزارت آموزش و پرورش اثر مطلوبي در اين وزارت خانه مي گذارد.
    در كنار اين موارد اگر دولت بتواند در كنار سياست و اقتصاد با تشكيل گردهمايي متشكل از صاحب نظران و نخبگان كشور، علل افت تحصيلي را در مدارس بررسي كند كه نتايج اين نظر خواهي آثار مطلوبي را در آينده كشور به همراه خواهد گذاشت.


دسته ها : مقالات
X