معرفی وبلاگ
این وبلاگ در مورد دروس ریاضی بوده و آماده دریافت نظرات و پیشنهادات از کلیه اقشار بخصوص فرهنگیان محترم و دانش آموزان عزیز می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك علمي
لينك دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 16254
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
 
تاريخ : چهارشنبه ششم دي 1391
 
 
نويسنده : مديريت وب : سپهري
 
 
معاون آموزشي وزير علوم تحقيقات و فناوري گفت: بجاي اصلاح قانون حذف كنكور در مجلس جايگزيني يك قانون جديد بررسي مي شود و قانون قبلي به يك قانون جديد پذيرش دانشجو تبديل مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دكتر حسين نادري منش صبح امروز در نشست هم انديشي كارگروه روانشناسي شوراي تحول و روساي دانشكده ها و مديران گروه هاي آموزشي روانشناسي و مشاوره دانشگاه ها در خصوص برنامه دوره كارشناسي روانشناسي در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه اي كه اخيرا بين اعضاي كميته آموزش عالي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس و رئيس اين كميسيون با مسئولان وزارت علوم برگزار شد، در مورد بازنگري قانون حذف كنكور مباحثي مطرح شد.

تدوين يك قانون جديد براي پذيرش دانشجو

وي ادامه داد: با وجود چالش هايي كه در قانون حذف كنكور سال 86 مجلس وجود داشت، به نظر مي رسيد اين قانون نيازمند اصلاح است ولي اكنون احساس مي شود اين قانون بايد به يك قانون جديد تبديل شود.

معاون آموزشي وزير علوم با بيان اينكه در قانون جديد بايد با يك شيب منطقي سوابق تحصيلي داوطلبان براي گزينش دانشجو ملاك عمل قرار گيرد، تصريح كرد: رقابت داوطلبان در حال حاضر براي راهيابي به دانشگاه هاي دولتي جدي است و صندلي خالي نيز در اين دانشگاه ها وجود ندارد. ظرفيت دانشگاه هاي كشور حدود يك ميليون و 500 هزار صندلي است و اين در حالي است كه تعداد داوطلبان كنكور به 900 هزار نفر مي رسد و تعداد زيادي از صندلي ها كه عمدتا مربوط به دانشگاه آزاد، پيام نور و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي است، خالي مي ماند.

نادري منش گفت: پذيرش دانشجو در بيش از 10 هزار كد رشته محل مربوط به دانشگاه آزاد، پيام نور و موسسات غيرانتفاعي از بهمن ماه امسال به صورت بدون كنكور و براساس سوابق تحصيلي انجام مي گيرد.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر خالي ماندن صندلي هاي موسسات غيرانتفاعي در صورت حذف كنكور در 10 هزار كد رشته محل گفت: موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي بايد به 30 تا 40 موسسه كاهش يابند.

تجميع موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي

معاون آموزشي وزيرعلوم تعداد موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي كشور را بيش از حد خواند و بر لزوم تجميع آنها تاكيد كرد.

نادري منش تاكيد كرد: در برخي استان ها با وجود سه دانشگاه دولتي تعداد 40 موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي فعاليت دارند كه اين امري غيرمنطقي است.

وي افزود: در شرايط فعلي موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي براي تداوم فعاليت هاي خود بايد به تجميع روي‌آورند و در قالب موسسات آموزش عالي قوي به فعاليت بپردازند.

احتمال تجميع آزمونهاي ارشد و دكتري سراسري و آزاد

معاون آموزشي وزير علوم در ادامه در خصوص تجميع آزمون هاي تحصيلات تكميلي دانشگاه هاي آزاد و دولتي گفت: وزارت علوم اصراري بر تجميع آزمون دوره هاي كارشناسي ارشد و دكترا با دانشگاه آزاد ندارد اما احتمال اين موضوع وجوددارد.

نادري منش ادامه داد: دانشگاه آزاد براساس قانون اين اجازه را دارد كه آزمون هاي خود را به صورت جداگانه برگزار كند، اما اكنون كه به اين نتيجه رسيده است آزمون كارداني و كارشناسي خود را به صورت مشترك با سازمان سنجش برگزار كند، احتمال دارد به طور طبيعي تجميع در سطح تحصيلات تكميلي نيز اجرا شود.

وي در ادامه از سازمان سنجش به عنوان يك سازمان ملي ياد كرد و گفت: اين سازمان وظيفه سنجش و تعيين نحوه ورود دانشجو به دانشگاه را برعهده دارد و علاوه بر آن آزمون هاي بين المللي همچون تافل و آزمون‌هاي عمومي وزارت بهداشت و استخدامي برخي دستگاه ها را برگزار مي كند كه دانشگاه آزاد هم مي تواند برگزاري آزمون هاي خود را به اين سازمان واگذار كند.

نادري منش تصريح كرد: سازمان سنجش يك ماهيت ملي دارد و برخي مصوبات آن را مجلس شوراي اسلامي يا شوراي عالي انقلاب فرهنگي تعيين مي كنند اما با توجه به وظيفه اصلي آن كه نحوه سنجش و ورود دانشجو به دانشگاه است منطقي ترين جايي كه بايد با آن در ارتباط باشد آموزش عالي كشور است.


موضوعات مرتبط: اخبار آموزش و پرورش، كنكور
برچسب‌ها: كنكور
 

دسته ها :
X