معرفی وبلاگ
این وبلاگ در مورد دروس ریاضی بوده و آماده دریافت نظرات و پیشنهادات از کلیه اقشار بخصوص فرهنگیان محترم و دانش آموزان عزیز می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك علمي
لينك دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 16017
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
توضيح اين روش با جملات بسيار دشوار است بنابراين اجازه بدهيد كار خود را با تصاوير شروع كنيم. تصوير زير را نگاه كنيد :

آسانترين روش ضرب كردن اعداد، روش ضرب آسان اعداد

اولين مثالي كه براي شما در نظر گرفته ايم بسيار ساده است. عدد ۲۱ را در ۱۳ ضرب كرده ايم. مراحل انجام ضرب به صورت زير بوده است :
۱- عدد ۲۱ از ۲ و ۱ تشكيل شده پس ابتدا ۲ خط در بالا و ۱ خط در پايين آن به صورت افقي رسم كرده ايم.
۲- عدد ۱۳ از ۱ و ۳ تشكيل شده پس ابتدا ۱ خط و سپس ۳ خط به نحوي رسم كرده ايم كه خط هايي كه قبلا به صورت افقي رسم كرده بوديم را قطع كنند.
۳- به ترتيب از چپ به راست ابتدا در رأس مربع سپس در قطر آن و بعد در راس سمت راست تعداد نقطه هايي كه خط ها در آنها يكديگر را قطع كرده اند را شمرده ايم و ارقام به دست آورده را به همان ترتيب از چپ به راست به عنوان صدگان، دهگان و يكان عدد قرار داده ايم تا به پاسخ برسيم.
روش اين كار بسيار ساده بود ولي اجازه بدهيد با دو رقم بزرگتر آن را تكرار كنيم، اين بار قصد داريم عدد ۱۲۳ را در ۳۲۱ ضرب كنيم :

آسانترين روش ضرب كردن اعداد، روش ضرب آسان اعداد

اين بار با بالا رفتن ارقام كار كمي سخت تر شد. روش دقيقا مثل قبل است با اين تفاوت كه اين بار بجز قطر مربع دو قسمت ديگر هم مي بايست شمرده شوند كه برايتان دور آنها خط كشيده ايم. اما يك نكته وجود دارد، اگر تعداد نقطه هايي كه مي شماريد دو رقمي شود، همانطور كه مي بينيد بايد دهگان آن را به رقم قبلي بسپاريد، دقيقا مثل جمع و ضرب عادي.
تا اينجا اعدادي كه در هم ضرب كرديم داراي ارقام برابر بودند يعني هر دو سه رقمي يا هر دو دو رقمي بودند. اگر اينطور نباشد چه مي شود؟ اجازه بدهيد اين حالت را هم با يك مثال با هم بررسي كنيم :

آسانترين روش ضرب كردن اعداد، روش ضرب آسان اعداد

خوب در اين مثال دو نكته وجود داشت، اول اينكه اگر تعداد ارقام دو عددي كه در هم ضرب مي كنيم برابر نباشند چه كار كنيم و دوم اينكه اگر در عددمان رقم ۰ وجود داشته باشد ضرب به چه شكل صورت مي پذيرد. اگر توجه كرده باشيد دو دايره ي آبي رنگ در شكل بالا وجود دارد. اگر در اين عدد، رقم صفر وجود نداشت در آن دو نقطه هم خطوط با يكديگر برخورد مي كردند و دو تا از ارقام پاسخ را در اختيار ما مي گذاشتند. به هر حال نكته ي مهم اين است كه جاي خالي آنها را نبايد فراموش كنيد، وگرنه محاسبات غلط از آب در مي آيد.
يك مثال ديگر در مورد اعداد صفر دار را با يك ديگر بررسي مي كنيم :

آسانترين روش ضرب كردن اعداد، روش ضرب آسان اعداد...نوشته شده توسط     مولوي در ساعت 10:10
 

X