معرفی وبلاگ
این وبلاگ در مورد دروس ریاضی بوده و آماده دریافت نظرات و پیشنهادات از کلیه اقشار بخصوص فرهنگیان محترم و دانش آموزان عزیز می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك علمي
لينك دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 16014
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب

دسته ها : طنز رياضي

روش مطالعه درس رياضي

(الف) چگونه مي توان كتب درسي رياضي را به طور عمقي مطالعه كرد؟
(ب) چگونه مي توان در تست زدن موفق شد؟ آيا واقعاً راه ميانبري - همانگونه كه بسياري از موسسات كنكور ادعا مي كنند - وجود دارد؟

به هر يك از دو سوال بالا به شيوه ترتيبي و البته به صورت كاملا خلاصه پاسخ مي دهم

پاسخ سوال (الف):

1- براي خودتان برنامه هفتگي داشته باشيد به گونه اي كه اگر كسي از شما پرسيد مثلاً روز دوشنبه ساعت 10 صبح يا پنجشنبه ساعت 5 بعد از ظهر قرار است چه كنيد، براي آن پاسخ دقيقي داشته باشيد. برنامه شما بايد كاملا متعادل و به دور از هر گونه افراط و تفريط باشد. يك نوجوان دانش آموز و يا يك جوان دانشجو براي پيشرفت خود، غير از فعاليتهاي عميق علمي متناسب با رشته خود، احتياج به استراحت و خواب مناسب (حداقل 7 ساعت)، ورزش، ديدار دوستان و آشنايان، شركت در فعاليتهاي عبادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي، ديدن برنامه هاي تلوزيوني، مطالعات غير درسي مانند مطالعه روزنامه ها، مجلات، رمان و ... دارد. برنامه را به گونه اي طراحي كنيد كه اولا همه فعاليتهاي لازم (حتي خواب و بيداري و غذا خوردن) شما را پوشش دهد و ثانيا شما را خسته نكند. توجه كنيد كه همه روشهاي مطالعه كه بعد از اين توضيح خواهيم داد، بايد تحت همين برنامه سازماندهي شود.

2- متن درس را مانند كسي بخوانيد كه مي خواهد آنرا تدريس كند. حال ببينيم يك معلم خوب قبل از تدريس چه مي كند: او با استفاده از تجربيات قبلي خود، ابتدا درس را كاملا و به طور عميق مطالعه و سپس از مطالب آن خلاصه برداري مي كند. به مطالب و تمرينات كتاب بسنده نمي كند و به وسيله كتب معتبر ، مطالب و مسائل جديد و جالبي به طرح درس خود مي افزايد. گاهي هم براي اينكه بهتر و راحت تر تدريس كند، جداولي تهيه مي كند و يا وسايلي با دست خود مي سازد.

بنابر اين «اگر مي خواهيد خوب بخوانيد، همانند يك معلم بخوانيد.» اگر برايتان امكان دارد درس را براي ديگري تدريس كنيد و به او اجازه دهيد از شما سوالاتي درباره همان درس بپرسد. اگر چنين امكاني برايتان نيست، بعد از مطالعه و خلاصه برداري، كتاب را كنار بگذاريد و همانند يك معلم همان درس را براي خودتان تدريس كنيد. دقت كنيد كه ميزان مهارت شما در تدريس يك درس معمولا برابر است با ميزان فهم مطالب آن درس توسط شما.

3- خودتان را به فكر كردن روي مساله هاي رياضي عادت دهيد. توجه كنيد كه بسياري از مسائل خوب به راحتي حل نمي شوند بنابر اين اگر در حل هر مساله اي موفق نشديد، نااميد نشويد. براي حل مسائل تلاش كنيد هر چند اگر ساعتها و روزها وقت شما را بگيرد. از وقتهاي اضافي (هنگام پياده روي - ايستادن در صفهاي مختلف اتوبوس، خريد نان و ...) براي حل مسائل و فكر كردن روي آنها استفاده كنيد. روي مسائل كتابهاي درسي خود خوب فكر كنيد و براي حل آنها وقت بگذاريد اما به آنها اكتفا نكنيد. هميشه يك مساله جديد براي حل در ذهنتان داشته و به دنبال مسائل جديد باشيد. از هيچ مساله اي نترسيد. از مسائل مربوط به المپيادهاي سالهاي گذشته كشوري و بين المللي اطلاع داشته باشيد و اگر فرصت كرديد راه حل آنها را نيز پيدا كنيد. در كل سعي كنيد دايرة المعارف مسائل رياضي ذهنتان را -يعني مجموعه مسائلي كه ديده ايد نه مسائلي كه حل كرده ايد- دائماً توسعه دهيد. اگر چند ماه خودتان را به اين كارها عادت دهيد، مسائل كتابهاي درسي - و نتيجتاً تستهاي كنكور- برايتان كاملا پيش پا افتاده خواهد شد. به اميد خدا در همين تايپيك به بعضي از كتابهاي معتبر مساله نيز اشاره خواهد شد.

4- مسائل جديد طراحي كنيد. متن بعضي از مسائل كتاب را (بعد از حل آنها) به گونه اي مناسب تغيير دهيد و سپس آنرا حل كنيد. مثلا صورت و مخرج مساله را با هم عوض كنيد، مثبها را منفي و منفي ها را مثبت كنيد، اعداد را تغيير دهيد، به مساله يك راديكال اضافه يا كم كنيد، اگر مساله اي با يك فرض به شما داده شده است فرض را برداريد و بررسي كنيد كه آيا مساله بدون آن فرض نيز درست يا نه، اگر درست است آنرا بدون آن فرض حل كنيد و اگر درست نيست براي آن، مثال نقض ارائه كنيد. بررسي كنيد كه آيا عكس مسائلي كه به صورت شرطي داده شده اند درست است يا نه و ...

5- روي بعضي از مسائل، گروهي كار كنيد. مي توانيد چند مساله (از كتاب يا خارج آن) انتخاب و بين خود تقسيم و در فرصتي كه معين مي كنيد روي آنها كار كنيد و سپس راه حلها را با يكديگر بررسي نماييد و اگر توانستيد راه حل اين مسائل را با معلمين خود نيز در ميان بگذاريد.

باسمه تعالي

                                        

 طرح درس روزانه     مدرسه......   استان .....  شهرستان....

 

 

كتاب :              پايه:

 

مقطع:            رشته :

 

 موضوع درس :        صفحات :                        مدت جلسه :  90 دقيقه     تاريخ :      /        /                تهيه كننده :

                                                                                                   

                                                                                                                                                               

                                                        تعداد دانش آموزان: 

 

اهداف كلي

 

 

 

هدفهاي جزئي

 

 

هدفهاي رفتاري

 

 

 

الگوهاي نوين درفرايند

ياددهي و يادگيري

 

 

روشهاي تدريس

 

 

 

مواد و وسائل آموزشي

 

 

 

مدل كلاس و گروه آموزشي

 

         

                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

 

فعاليتهاي معلم

فعاليتهاي دانش آموزان

زمان

فعاليتهاي قبل از تدريس

( مهارتهاي ارتباطي)

 

 

 

 

...  دقيقه

 

ارزشيابي تشخيصي (ورودي)

 

 

 

 

 ...دقيقه

 

 

معرفي درس جديد و

ايجاد انگيزه

 

 

 

 

 

...دقيقه

 

فعاليت ضمن تدريس

فرايند ياد دهي 

و ياد گيري                                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.... دقيقه

جمع بندي و

 نتيجه گيري

 

 

 

 

... دقيقه

 

ارزشيابي تكويني

    و پاياني

 

 

 

 

 

....دقيقه

 فعاليت خلاقانه

 دانش آموزان

 

 

 

 

 

.....دقيقه

تعيين تكليف                       

 

 

 

 

 

 

 

 

اختتاميه

 

 

 

 

 

دسته ها : مقالات

 

درخصوص افت تحصيلي در مدارس كشورمان با توكل بر خدا تحقيقات فراواني از دانش آموزان، دبيران، والدين و كتب مربوطه انجام گرديد كه نكات هشداردهنده اي دربردارد. اميد است مسئولين وزارت آموزش و پرورش باتوجه به اين مسائل گام هاي مؤثري را در كاهش افت تحصيلي بردارند.
    عوامل مربوط به دانش آموز:
    عدم وجود انگيزه تحصيلي در دانش آموز: شايد به جرئت بتوان گفت مهمترين عاملي كه مي تواند در نظام آموزشي ما اختلال ايجاد كند اين است كه دانش آموزان نمي دانند چرا و باچه هدفي بايد مدرسه بروند كه اين موضوع به عدم اطمينان دانش آموزان نسبت به آينده شغلي آنها مربوط مي شود. ترس از قبول نشدن در امتحانات، عدم استفاده از برنامه غذايي مناسب در روستاها و حاشيه شهرها به علت فقر مالي در خانواده و فقدان برادر و خواهر تحصيل كرده، ارتباط دانش آموزان با افراد شكست خورده تحصيلي خارج از مدرسه كه به نوعي او را ترغيب به ترك تحصيل مي كنند.
    عدم ارتباط عاطفي دانش آموز با دبير خود كه گاهي مجبور است در برابر روش غلط تدريس دبيرش سكوت كند، عدم تشويق دانش آموز از سوي مدرسه حتي به صورت جزئي كه اين امر درمورد دانش آموزاني كه از اعتماد به نفس، تشويق دروني نيز بي بهره اند، آثار زيان باري بيشتري دارد.
    عوامل مربوط به خانواده:
    عدم توجه خانواده به وضعيت تحصيلي دانش آموز كه اين امر به علت مشغله زياد پدر بيشتر مي شود.
    تلقين كلماتي از سوي اولياء دانش آموز مثل اين جملات كه در آينده كاره اي نمي شوي كه اين امر در سرخوردگي دانش آموز تأثير زيادي مي گذارد.
    -تحميل اجباري يك رشته خاص به دانش آموز از سوي خانواده هاي تحصيل كرده و وسواس و حساسيت به آن رشته كه موردعلاقه يا استعداد دانش آموز نيست كه باعث افت تحصيلي او در سال هاي بعدي دبيرستان يا هنرستان مي شود. عدم داشتن اطلاعات روان شناسي اعضاي خانواده درخصوص تربيت صحيح فرزندان، مسائل اعتياد، طلاق و در آخر اين كه تعداد زياد فرزند، فقر مالي يا ثروت زياد در خانواده، عدم حضور چندماهه يا چندساله پدر به علت اشتغال در خارج از كشور و گاهي اشتغال همزمان مادر به همراه پدر در خانواده هاي كارمندي باعث عدم توجه كافي به وضع درسي دانش آموز مي شود.
 عوامل مربوط به نظام آموزشي آموزش و پرورش
    تغييرات متوالي كتاب هاي درسي كه يك نوع آشفتگي روحي در دانش آموز ايجاد مي كند و در كنار آن وجود مطالب خشك و بي روح بعضي از كتاب ها كه گاهي هضم آن را توسط دانش آموز بسيار سخت مي كند.
    تأكيد زياد نظام آموزشي بر حفظيات و بي توجهي به خلاقيت در كتاب هاي درسي، عدم آشنايي بعضي از دبيران با اصول روانشناسي كودك و نوجوان كه گاهي باعث برخورد نامناسب و سرخوردگي دانش آموز مي شود.
    بي توجهي بعضي از دبيران 2 يا 3شغله به تدريس مناسب در كلاس، عدم وجود تعداد زياد دبيران باتجربه و با تحصيلات عالي در مناطق محروم شهرها و روستاهاي كشور كه اين موضوع در تشديد افت تحصيلي تأثير زياد مي گذارد.
    در كنار آن اشتغال دبيران مجرب در مناطق مرفه شهرها يك نوع تشديد طبقاتي در زمينه تحصيلي ايجاد مي كند.
    وجود شيوه معلم محوري (سخنراني) به عنوان روش مرسوم و قديمي در مقام آموزشي، عدم شكوفايي استعدادها را به دنبال دارد و در كنار آن نبود امكانات سمعي و بصري در مدارس اين مشكل را حادتر مي كند.
    عوامل مربوط به جامعه:
    در سال هاي اخير ورود انواع رسانه هاي مجاز يا غيرمجاز و سايت هاي اينترنتي كه دانش آموزان را به خود جذب مي كند و وجود گيم نت ها، ويدئو كلوپ ها، ماهواره، بي ارزش شدن درس و اين كه پول و ثروت بهترين راه بري محسوب شود، اثر مخربي در دانش آموز گذاشته است.
    نكاتي كه افت تحصيلي را كاهش يا برطرف مي كند:
    تأكيد بر انتخاب مديران و معاونان باتجربه از سوي رؤساي ادارات آموزش و پرورش و تأكيد بر اصل شايسته محوري در انتخاب كادر اجرايي مدرسه، از اتلاف سرمايه هاي آموزش وپرورش جلوگيري مي كند.
    -تشويق دانش آموزان توسط دبيران اثر زيادي در آنها مي گذارد، گاهي يك كلمه تشويقي يا درج يك نمره خوب اثر خارق العاده اي در دانش آموز مي گذارد.
    استفاده بيشتر از افراد باتجربه و متخصص در رده هاي بالا تا پايين وزارت آموزش و پرورش اثر مطلوبي در اين وزارت خانه مي گذارد.
    در كنار اين موارد اگر دولت بتواند در كنار سياست و اقتصاد با تشكيل گردهمايي متشكل از صاحب نظران و نخبگان كشور، علل افت تحصيلي را در مدارس بررسي كند كه نتايج اين نظر خواهي آثار مطلوبي را در آينده كشور به همراه خواهد گذاشت.

دسته ها : مقالات

   

 تهيه كننده :نسرين  غلامي

 

اصول آموزشي رياضي در كلاس

 

1-    فراهم ساختن يك محيط مناسب براي يادگيري

2-    لزوم تاكيد بر كليه موارد تحصيلي در آموزش رياضي

3-    مشاركت دادن دانش آموزان در حل مسائل روزانه

4-   به منظور آموزش مفاهيم وادار كردن دانش آموزان به تفكر درباره فرمول هاي رياضي گروه بندي كارآمد خواهد بود.

5-  نكته قابل توجه آن است كه فرايند دست يافتن به جواب به اندازه خود جواب حائز اهميت مي باشد ، يعني دانش آموزان بايد بدانند كه براي يافتن جواب صحيح فقط يك روش وجود ندارد.

6-     بايد فرصت كافي جهت جواب گويي به هر فرد داده شود.

 

روش تدريس رياضيات (حالت كلي)

 

آوردن مثال تجربي در تدريس مفاهيم رياضي درك دانش آموز را آسانتر مي كند و با توجه به درس مورد نظر آوردن اشياء و نمودار ها و هر آنچه كه در محيط دانش آموز وجود دارد براي ظهور مفاهيم و مدلها و فرمول ها و قوانين رياضي يك دستاورد معجزه آسايي مي باشد .

معلم مرتب و منظم و انديشمند بايد همواره با طرح درس وارد كلاس شود و با آمادگي كامل و تسلط بر مفهوم وارد كلاس شود.

 

روش تدريس حساب ديفرانسيل

 

من در تدريس حساب ديفرانسيل همواره نكات بالا را مورد توجه قرار داده و به شرح زير عمل مي كنم:

در ابتدا با مثال ساده عددي يا شكلي درباره يك مفهوم جديد دانش آموزان را به فكر وا مي دارم، سپس بعد از تفهيم مطلب حالت كلي مطلب را ذكر مي كنم و در انتها فرمول رياضي آن را مي آورم و حال با توجه به فرمول رياضي با آوردن مثال هايي دانش آموزان را به فكر وا مي دارم تا دانش آموز هم بتواند از مطلب مورد نظر تمرين حل كند و در انتها تست مربوط به آن را بيان كرده تا دانش آموزان با مهارت تست زني هم آشنا شوند.

X